Все новости Татарстан Закамье

Еще новости
Еще новости
Еще новости
Не забудьте поздравить 6 Апреля
Опросы Архив
А вам нравится, как детей учат в дистанционном формате?
Эксклюзив

Спецпроект Все спецпроекты

Бестселлеры Казани: от стандарта до эксклюзива

Куда вложиться и где жить: обзор востребованных квартирных локаций

Новости Татарстана
27.03.2020

Ушел из жизни татарский поэт Роберт Миннуллин

Татарский поэт, журналист и политический деятель Роберт Миннуллин скончался на 72-м году жизни. Об этом «БИЗНЕС Online» сообщил председатель союза писателей РТ Данил Салихов.

Как рассказал его младший брат, директор Института языка, литературы и искусства им. Ибрагимова Академии наук РТ Ким Миннуллин, Роберт Мугаллимович умер сегодня в районе трех утра после тяжелой и продолжительной болезни.

«В последние годы он страдал онкологическим заболеванием, но этого особо не афишировал. Похороны состоятся завтра, но время и место панихиды пока не известно, оно будет уточнено сегодня ближе к обеду», — сказал «БИЗНЕС Online» брат покойного.

Роберт Миннуллин родился 1 августа 1948 года в деревне Шамметово Башкирской АССР. С 18 лет начал работать литературным сотрудником в районной газете. Окончив КГУ, работал корреспондентом в газете «Яшь ленинчы». В 1983 году стал главным редактором Татарского телевидения.

Широкой общественности известен как автор множества стихов, песен, произведений для детей. Миннуллин является автором популярной в 90-е годы песни «Әнкәмнең догалары» («Молитвы моей мамы»). За книгу «Самое большое яблоко в мире» (1992) поэт был удостоен международной литературной награды — почетного диплома им. Андерсена. Его имя занесено в почетный список знаменитого сказочника. В 1998 году за книгу «Гостинец», выпущенную издательством «Магариф», поэт удостоился госпремии им. Тукая.

24 года был депутатом Госсовета Татарстана, занимал пост вице-спикера республиканского парламента. С 1995 по 2000 год возглавлял постоянную комиссию Госсовета по культуре и национальным вопросам.

Роберт Мугаллимович Миннуллин — советский и российский татарский поэт, журналист, политический деятель.

Родился 1 августа 1948 года в деревне Шамметово Илишевского района Башкирской АССР.

В 1966–1968 годах работал литературным сотрудником Илишевской районной газеты (Башкирская АССР). 

В 1973 году окончил Казанский государственный университет.

После окончания университета в 1973–1977 годах был корреспондентом газеты «Яшь ленинчы». 

В 1977–1983 годах работал в редакции журнала «Казан утлары»: редактор отдела, затем ответственный секретарь. 

С 1979 года — член КПСС. 

В 1983–1986 годах — главный редактор Татарского телевидения. 

В 1986–1995 годах — главный редактор газеты «Яшь ленинчы» (с 1990 года — «Сабантуй»). 

С 1990 года — народный депутат Республики Татарстан. 

В 1995–2000 годах возглавлял постоянную комиссию Госсовета РТ по культуре и национальным вопросам. 

В 2000–2004 годах занимал пост заместителя председателя Госсовета РТ. 

С марта 2004 года — председатель комиссии Государственного Совета РТ по установлению идентичности текстов законов Республики Татарстан на татарском и русском языках. Избран для работы в Госсовете на профессиональной постоянной основе. 

В 2009–2014 годах — депутат Государственного Совета РТ четвертого созыва.

Автор 34 книг на татарском, русском и башкирском языках. 

Заслуженный деятель искусств Татарстана, заслуженный работник культуры Башкортостана.

Награжден почетной грамотой РТ. Лауреат Государственной премии РТ им. Тукая, республиканских премий им. Джалиля и Алиша, международной литературной премии им. Андерсена, премии Республики Башкортостан им. Карима.

Печать
Нашли ошибку в тексте?
Выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Читайте нас в Telegram
Комментарии (132) Обновить комментарииОбновить комментарии Оставить комментарий
Анонимно
27.03.2020 08:27

Урынны ожмахта булсын(

  • Анонимно
    27.03.2020 08:27

    Урынны ожмахта булсын(

    • Не стало Великого Поэта, не стало весьма редкого Носителя и Эталона Красоты Татарского Языка. Когда говорю о красоте татарского языка, то сразу же во мне слышится голос Роберта Миннуллина.

      • Анонимно
        27.03.2020 10:07

        Очень жалко. Великого Поэта нужно проводить в Филармонии.

        • Анонимно
          27.03.2020 12:31

          Запрещено собирать массовые мероприятия из за вируса

        • Анонимно
          27.03.2020 15:18

          Вот про Роберт абый надо писать статьи в БО, он больше всех заслуживает уважения. Урыны ожмахта булсын.

      • Анонимно
        27.03.2020 10:19

        Согласны!!! Редкой души был Роберт Мулагалимович!!! Человек глубокопорядочный.. а его стихи останутся в песнях!!! Берсе кояш, берсе ай... Ташлама Энкей , ташлама, мине изге доганнан... урыны Ожмахта булсын... Роберт Абый...

      • Анонимно
        27.03.2020 19:40

        Урының оҗмахта булсын, Роберт агай! Сезнең кебек саф күңелле, татар йөрәкле, галим, интеллигент, шагыйрь, дәүләт эшлеклесе калмады бүтән.

    • Анонимно
      27.03.2020 10:11

      Урыны оҗмахта булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:27

    Потеря потерь!
    Урыны җәннәттә булсын!
    Нам будет его очень не хватать! Он был превосходен и актуален.

    • NIYAZ
      27.03.2020 10:02

      Да!
      А ещё не затерялся в современных реалиях: интересно было читать в Instagram его стихи по актуальным темам.

      Большая утрата.
      Урыны җәннәттә булсын!

    • Анонимно
      27.03.2020 11:56

      Да очень жаль! Один из немногих Великих сыновей татарского народа и Башкортстана тоже!
      Урыны җәннәттә булсын!
      Все покидают сей бренный мир!
      Да кто остается то?

  • Анонимно
    27.03.2020 08:30

    Большая утрата. Человек, стихи которого знал каждый ребёнок Татарстана. Урыныгыз жэннэттэ булсын, Роберт абый!

  • Анонимно
    27.03.2020 08:31

    Авыр туфрагы жинел булсын

  • Анонимно
    27.03.2020 08:31

    Урыны жэннэтэ булсын. Яхшы кеше иде.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:32

    Очень жаль. Соболезнования близким.
    Високосный год продолжает свое шествие...

  • Анонимно
    27.03.2020 08:33

    Урыны ож,махта, авыр туфрагы ж,ин,ел булсын. Соболезнование родным и близким.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:35

    Этот 2020 год "забирает" очень известных лиц РТ. Печально.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:37

    Год потерь

  • Анонимно
    27.03.2020 08:40

    Татар халкына бик зур югалту!

    • Анонимно
      27.03.2020 11:37

      Мин телсез калдым бу хябярне ишетеп,бик авыр хэль, Роберт абый сез безнен кунеллярдя мянге яшярсез

  • Анонимно
    27.03.2020 08:40

    Урыныгыз оҗмахта булсын, Роберт абый!

    p.s. Татарлар, Роберт абыйга хөрмәт йөзеннән татарча языгыз комментларыгызны, зинһар.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:41

    Урыны җәннәттә булсын! авыр туфрагы җиңел булсын! Роберт абыйның шигырьләрен укып ятлап үстек. Алтын куллы кеше иде

  • Анонимно
    27.03.2020 08:41

    Жаль, искренне жаль, поэт ушел, но сколько добра оставил.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:44

    Татар халкы очен бик зур югалту! Жомга конне китте. Урны жэннэттэ булыр Алла боерса.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:45

    Бик кызганыч. Энесе Ким Миңнуллинга хәзер бик авыр булыр инде. кайгыгызны уртаклашабыз.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:47

    Фаннур да киттте, инде Роберт та, их донья!Осталось фото студенческих лет, где мы втроем!
    Соболезнования семье!

  • Анонимно
    27.03.2020 08:47

    Очень большая потеря! Хороший был Человек! Соболезнования родным и близким

  • Анонимно
    27.03.2020 08:51

    Урыны оҗмахта булсын, Роберт абый.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:51

    Урыны ожмахта булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:52

    Чын татар пэрвэры. Бик кэчле шэхес иде. "Энкэйнен догалары" аныкы.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:52

    Как ни пятница, кто то уходит... светлая память

  • Анонимно
    27.03.2020 08:54

    Високосный год, будь он неладен. Соболезную родным, друзьям, поклонникам творчества и татарскому народу.

  • Анонимно
    27.03.2020 08:54

    Үзе китте, җыры калды...

  • Анонимно
    27.03.2020 08:54

    Эллэ инде кабисэ ел шулай зыян китерэ безнен халыкка. Авыр туфрагы жинел булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:00

    Гаилэ эгьзэсы кебек hэр йортта газиз иде Роберт абый, бик кызганыч...урыны ожмахтан булсын...

  • Анонимно
    27.03.2020 09:06

    Урнысы ожмахта булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:07

    Бик хормэт итэм Роберт абыйны.Урыны жэннэттэ булсын

  • Анонимно
    27.03.2020 09:08

    Очередная чёрная пятница.... соболезнования родным и близким.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:08

    Грандиозная УТРАТА,Татар!!!!!Роберт был Современным Тукаем.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:08

    Огромная потеря... Искренние соболезнования родным и близким.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:12

    Самое страшное, что замены ему и таким как он уходящим деятелям, не видно у нас даже на далеком гор зонте...

  • Анонимно
    27.03.2020 09:14

    Ой, какая жалость!!! Какая потеря для нашего народа! Только недавно смотрели и слушали его по ТНВ!..,Такой благородный и интеллигентный человек! Соболезнования семье!

  • Анонимно
    27.03.2020 09:17

    Татар халкы очень бик зур югалту. Урыны ожмахта булсын!

  • Анонимно
    27.03.2020 09:22

    Урыны ожмахта булсын ! Чын Татар егете иде ул !

  • Анонимно
    27.03.2020 09:25

    Зур югалту... Кочле шэхес. Урыны ожмахта булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:33

    Без яшэгэн дэвернен ин олы Халык язучысы иде

  • Анонимно
    27.03.2020 09:36

    Тыныч йокла, Роберт абый... без сине сагынырбыз...

  • Анонимно
    27.03.2020 09:43

    Татарнын йэзек кашы урыны жэннэттэ булсын легендар шэхес халкына тугырыклы

  • Анонимно
    27.03.2020 09:48

    Аңа тиң язучылар бик сирәк, юк диярлек. Зур югалту бу. Туганнарының, якыннарының, дусларының кайгысын уртаклашам.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:49

    Ужасная новость! Огромная утрата! Роберт Мугаллимович был прекрасным, добрым, жизнерадостным человеком, потрясающим поэтом! Поэт нашего детства, спасибо Вам!

    Көннәр якты булсын өчен,
    Йокы татлы булсын өчен
    Әни кирәк, әни кирәк.
    Йокы татлы булсын өчен
    Әни кирәк.

    Җил-яңгырдан саклар өчен,
    Усаллардан яклар өчен
    Әни кирәк, әни кирәк.
    Усаллардан яклар өчен
    Әни кирәк.

    Ашлар тәмле булсын өчен,
    Дөнья ямьле булсын өчен
    Әни кирәк, әни кирәк.
    Дөнья ямьле булсын өчен
    Әни кирәк.

    Гөлләр чәчәк атсын өчен,
    Бәхет-шатлык артсын өчен
    Әни кирәк, әни кирәк.
    Иң кадерле кеше җирдә
    Әни, димәк.

    Соболезнования родным и близким...

  • Фидарис
    27.03.2020 09:49

    Инна-Лилляхи Ва-Инна-Иляйхи-Раджиун.
    Аллаhe Тагалэ рэхмэт итеп кабул итеп алсын инде узен.

  • Анонимно
    27.03.2020 09:51

    Урынын жэннэттэ булсын, Роберт абый!

  • Анонимно
    27.03.2020 09:51

    Ул безгэ мэктэпкэ килгэн идн....

  • Анонимно
    27.03.2020 09:54

    Урыны жэннэттэ булсын! Аллахы тэгалэ ярлыкасын!

  • Анонимно
    27.03.2020 09:59

    Татар халкын ятим итеп
    Роберт абый китеп барды
    безга анын шигырьларе
    Язган матур жыры калды

  • Анонимно
    27.03.2020 10:11

    Светлый и добрый человек ушел... Искренние соболезнования родным и близким

  • Анонимно
    27.03.2020 10:13

    Бик кайгылы хәбәр(((

  • Анонимно
    27.03.2020 10:14

    Авыр туфрагын жинел булсын Роберт абый!!!! Бик зур югалту сезнен шигырьлэрегездэ ускэн токымга!!!

    Мы выросли на его стихах, искренних, без пошлости и вычурности.! А ведь даже не знали что болел неизлечимой болезенью! Вот пример утраты национального масштаба!!! Про кого надо писать каждый день и вести репортажи с похорон и поминок!!!!!
    БО если уже и этот коммент не пропустите, разочуруюсь окончательно в вашей не предвзятости!!!!

  • Анонимно
    27.03.2020 10:14

    Огромная утрата для Татарского народа ! Очень жаль , помним и скорбим!

  • Анонимно
    27.03.2020 10:15

    У меня пожилая мама, и я завтра не приду на похороны. Боюсь эту страшную инфекцию подхватить и занести в дом( но буду молиться о Роберте и завтра, и вспоминать только добром... Да мы его никогда не забудем!

  • Анонимно
    27.03.2020 10:16

    Урыны ожмахта булсын,аминь.

  • Анонимно
    27.03.2020 10:18

    Эх Роберт абый! Син мэнгегэ безнен хэтеребездэ калырсын!

  • Анонимно
    27.03.2020 10:19

    Он нёс в себе груз хорошего человека - дано не каждому!

    С горечью, Булатов Р.М.

  • Анонимно
    27.03.2020 10:20

    Бикта якшы кеше иде Роберт-эфенди ...урыны жэннэтта булсын...Бикта кызганыч....(((

  • Анонимно
    27.03.2020 10:20

    Знал его как политика. Человек уравновешенный,решения принимал такие же,данное слово держал.Для нашего времени это очень хорошая характеристика. Характерно,что немало политиков ,деятелей кульуры и другие знаковые фигуры РТ, уроженцы татарских регионов Башкирии, в т.ч.Белебея и Бирска,которые, даже в тексте документе об образовании АТССР, должны были, после "волеизьяления трудящихся", стать ее частью.

  • Анонимно
    27.03.2020 10:22

    Аврыр туфрагы жинел булсын. Искитмәле җәл, китәләр халыкның алдынгы кешеләре.

  • Анонимно
    27.03.2020 10:27

    Урыны ожмахта булсын... туганнарына ходай ярдемен бирсен.

  • Анонимно
    27.03.2020 10:39

    Урынын жэннэттэ булсын, Роберт абый!
    Сез хэрвакыт безнен йоркэлэрдэ калачаксыз!
    Шигырьлэрегезне 6 яшемнэн укып устем, сезнен кебек шагыйрь буласым килде. Сез менлэгэн балаларны узегезнен шигырлэрегездэ устердегез.

  • Анонимно
    27.03.2020 10:55

    2020 год..уходят лучшие..жаль..

  • Анонимно
    27.03.2020 10:55

    İnnə lilləhi və innə iləyhi rajiğun.

  • Анонимно
    27.03.2020 10:57

    Урыны жэннэттэ булсын! Кеше ничек яшэсэ, шулай китэ дигэн фикер бик дорес. Роберт Миннуллин да тыйнак, кешелекле, эчкерсез, бик итэгатьле кеше иде. Улеме дэ тыйнак, шаукомсыз булды. Барлык сызлану, аерылу ачысын узе генэ белеп хэм якыннары белэн генэ кичереп уткэргэн. Аллах Тэгалэ анын рухын шат итеп, урыннарын жэннэттэ кылсын!

  • Анонимно
    27.03.2020 10:59

    Республика хэм татар халкы очен бик зур югалту!

  • Анонимно
    27.03.2020 11:01

    Ятим калдык

  • Анонимно
    27.03.2020 11:04

    Бик зур кайгы! Бик зур югалту халык очен! Урыны ожмахта булсын! Мэнге безнен хэтердэ калыр!

  • Анонимно
    27.03.2020 11:05

    Чын Татар жанлы кеше иде! Урыны жэннэттэ булсын!

  • Анонимно
    27.03.2020 11:08

    Друзья мои читатели БО!!
    Татарстан за последние две недели лишился ещё одного выдающегося
    ЧЕЛОВЕКА литератора ПОЭТА с большой буквы.
    Вечная слава Роберту Миннуллину!
    Мои соболезнования всем родным.
    с уважением
    Простой человек

  • Анонимно
    27.03.2020 11:10

    Соболезнование с огромной утратой.

  • Анонимно
    27.03.2020 11:13

    Шигырьлəрегездə үстек. Рəхмəт, Роберт абый. Булганыгыз өчен. Мəрхүмнəрдəн итсен Сезне Аллаһ.

  • Анонимно
    27.03.2020 11:20

    Зур югалту...Урыны ожмахта булсын! Туганнарынын кайгысын уртаклашам...Татар халкы очен зур югалту...

  • Анонимно
    27.03.2020 11:25

    сильнейшая утрата для татарского народа, одного из самых деятельных защитников татарского языка и культуры... читал его стихи с самого детства, он бы мог написать еще очень много..

  • Анонимно
    27.03.2020 11:31

    Авыр туфрагы жинел булсын...(((

  • Анонимно
    27.03.2020 11:34

    помню молодого,энергичного,
    в кремпленовом коричневом пиджаке,
    с усами,как у дяди Джо.
    был приятен внешне и внутри.
    вовремя ушёл из госсовета,
    не держался за синекуру.
    туфрагы жинел булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 11:45

    70 еллык гомеремдәге иң зур югалтуларның берсе бу. Дустым, сабакташым. Аның кебек аналарны яраткан, хатынын сөя белгән, дусларга тугры булган кешене белмим мин. "Яратыгыз, яратмыйча яшәү ярамый". Башкача яшәү гөнаһ ул! "Татарым!".........
    Урыны җәннәтттә булсын. Ул аңа беренчеләрдән лаек. Хатыны Кларага, балаларына, оныкларына, туганнарына сабырлык бирсен, Ходай. Гамирҗан Дәүләтшин.

  • Анонимно
    27.03.2020 11:46

    Боек шэхесне югалттык кардэшлэр.Урыны ожмахта булсын Роберт абыйнын!

  • Анонимно
    27.03.2020 11:46

    Туфан Миннуллин, Роберт Миннуллин....
    Ушла целая эпоха татарского народа.

  • Анонимно
    27.03.2020 11:48

    Инна лиЛляхи уа инна иляйхи раджи'ун.
    Все мы от Аллаха пришли и к Нему наше возвращение.

  • Анонимно
    27.03.2020 11:54

    Барлык туганнарынын зур кайгысын уртаклашабыз! Авыр хэбэрлэр, барыбыз очен дэ! Урыны ожмахта булсын!

  • Анонимно
    27.03.2020 12:11

    Роберт Миңнуллинның Исеме мәңгеләштерелсә иде...Казан кооператив институтының татар мәдәниятендә узган чараларга авырса да килеп, үз фикерләрен җиткерә иде. Урыны җәннәттә булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 12:12

    Знаю – они ещё живы,
    вздыхают, листвой шевеля,
    мои постаревшие ивы,
    седые мои тополя…

    Они посреди дорогого
    родительского двора
    стройно стоят и достойно
    встречают дожди и ветра…

    Учили меня тополя мои
    твёрдости и прямоте,
    ивы мои печальные –
    скромности и простоте.

    Кроткие грустные ивы –
    по-женски светлы и нежны,
    а тополя – терпеливы
    и по-мужски сильны.

    Знаю – ивы плакучие
    печалятся обо мне,
    и тополя могучие
    ждут меня в той стороне,

    которая – самая близкая,
    где бы я ни был – земля…
    Там – ивы живут материнские,
    отцовские тополя.

    (Ивы, тополя....., пер. С. Малышева)

  • Анонимно
    27.03.2020 12:13

    Синең хакта авыр хәбәр ялган кебек Синсез татар сүзсез, телсез калган кебек Телсез, сүзсез калды татар, ятим калды Шигъриятнең алтын баганасы ауды

  • Анонимно
    27.03.2020 12:24

    Вот стихи настоящего мужчины, который покинул нас, но останется примером, каким должно быть.
    Эгэр йорэк янмый икэн,
    Нигэ ул андый йорэк?
    Ул йорэкнен януыннан
    Янмавы хэерлерэк.

    Янарга икэн, янарга,
    Янарга азаккача,
    Ин ахыргы лэззэткэчэ,
    Ин сонгы газапкача.

    Кемгэ кирэк ажагандай
    Тонык кына яшнэвен?
    Яхшырактыр яшнэмэвен,
    Яхшырактыр дэшмэвен.

    Яшнэргэ икэн, яшнэргэ,
    Йорэклэр кол булганчы,
    Мизгелгэ генэ булса да
    Тоннэрен кон булганчы.

    Эгэр янып яшэмэсэн
    Яшэвен кемгэ хажэт?
    Э бит яшилэр шундыйлар,
    Яшилэр - шунысы гажэп.

    Яшэргэ икэн, яшэргэ
    Узенне жэллэмичэ.
    Безгэ диелгэн гомерлэр
    Тугел бит эллэ ничэ...

    Соболезнование родным и близким
    Вам выпало счастье жить с достойным и благородным человеком!

  • Соболезнования родным и близким.

  • Анонимно
    27.03.2020 13:03

    Шигырьлэрен халык белэ торган шагыйрь иде, бик мэгьнэле шэхес иде, урыны жэннэттэ булсын

  • Анонимно
    27.03.2020 13:12

    Урыны җәннәттә булсын. Бөек шагыйрь, язучы иде.

  • Анонимно
    27.03.2020 13:15

    Конечно хорошо,что полно соблезновалок, от религиозных до просто человеческих.Но надо ,чтобы его имя не осталомь только в комментах,а стихи сейчас мало кто читает.Как минимум нужна мемориальная доска на доме,а возмжно и улица его имени в новом жилом массиве Казани.

  • Анонимно
    27.03.2020 13:24

    Сезгә дәшәм, газиз татарларым...

  • Анонимно
    27.03.2020 13:25

    Очень-очень жаль. Тяжёлая потеря. Сейчас таких нет.

  • Анонимно
    27.03.2020 13:47

    Сейчас таких не делают... я плачу... спи спокойно, дорогой Друг...

  • Анонимно
    27.03.2020 13:48

    Тансылу, держись! Выражаем соболезнования!

  • Анонимно
    27.03.2020 13:59

    Зур югалту... Чын кеше китте... ышанасы да килми..... авыр туфрагы җиңел булсын....Туганнарына сабырлык.....

  • Анонимно
    27.03.2020 14:23

    Это действительно большая потеря. Знал Роберта как добросовестного коллегу, хорошего друга и талантливого литератора. Соболезнования родным, близким, в частности младшему из братьев. Держитесь, не падайте духом, идите дорогой, показанной Мугаллимычем, не смотря ни на что и на зло врагам!

  • Анонимно
    27.03.2020 14:37

    Аяз көнне яшен суккан кебек булды бу хәбәр...

  • Анонимно
    27.03.2020 14:50

    Эх, Роберт абый... Барлык татар халкын ятим итеп киттегез...

  • Анонимно
    27.03.2020 15:17

    Устали ведь уже хоронить каждую неделю... как так... роберт абый...

  • Анонимно
    27.03.2020 16:22

    Земля пухом!
    Вот о ком, никто, плохого не скажет. Служил народу, трудился чтобы сохранить язык национальный...... Народ будет помнить его с добрым словом.. Очень жаль, что так рано ушёл....

  • Анонимно
    27.03.2020 16:42

    Ибрагим Сайфуллин, Марий Эл.

    Роберт абый марый татарларынын ин якын дусты син иден, урныгыз жомахта булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 16:48

    Бик авыр хәбәр... Берсе артыннан берсе олы, олпат затларыбых китеп бара. Урыннарына кемнәр килер? Булырмы Роберт абыйдай шәхесләр... Авыр туфрагы җиңел булсын.

    • Анонимно
      27.03.2020 20:43

      Бик шикле, татар мәктәпләре елдан ел азая, телдә аралашырга белнән һәм теләгән татарлар кими бара- нәрсә безгә эшләргә соң?

  • Анонимно
    27.03.2020 17:43

    авыр туфрагы жинел булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 17:48

    Авыр туфрагын жинел булсын якташыбыз

  • Анонимно
    27.03.2020 18:04

    Бик зур югалту. Роберт кебеклэр юк инде. Урыны ожмахта булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 18:10

    Бик зур кайгы. Бөек шагыйрь китте. Безнен шагыйрь.Урыны жэннэтэ булсын. Авыр туфрагы жинел булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 19:23

    һәр татар өчен зур югалту, татар өчен генә түгел... Күптән түгел генә Агропаркта очрашкан идек. таныш булмасак та, исәнләштем, башымны иеп.... аның шигырьләре-саф һава кебек чиста, тирән , зур мәгънәле һәм озак уйландыра торган...Бик кызганыч. Күз яшьләре бүген көне буе.....

  • Анонимно
    27.03.2020 19:33

    Сибиряк

    Человек, который сделал себя сам. Это похвально.

  • Анонимно
    27.03.2020 19:36

    Человек, который сделал себя сам. Большой талант. Замечательный поэт. Очень печально.

  • Анонимно
    27.03.2020 19:53

    Зур талантлы бик тынйак кеше иде,авыр туфрагы жинел,урыны ожмахта булсын.

  • Анонимно
    27.03.2020 20:06

    Нинди аянычлы хәбәр .Гаиләбез белән барлык якыннарының кайгыларын уртаклашабыз. Роберт абый үз кочагына алып сөйгән Сөн таллары бүген ятим калдылар. Аллаһы Сүбхәнә Тәгалә изге җомга иртәсендә үзенең бәндәсен ахирәт дөньясына күчерде. Авыр туфрагың җиңел, каберләрең киң,нурлы булсын...яткан урының җәннәт бакчаларының бер почмагы булса иде.(Әмин) Бөгелмә Айрат.

  • Анонимно
    27.03.2020 20:28

    Урынын ожмахта булсын, адаш.

  • Анонимно
    27.03.2020 21:25

    Рәхмәт сиңа Роберт абый! Якты күңелең, шигырьләрең өчен, киң йөрәгең өчен, милләтне саклаган өчен рәхмәт! Урының җәннәттә булсын! Синсез күңелсез. Ий гомерләр...

  • Анонимно
    27.03.2020 21:40

    Урыны ожмахта булсын, ходай туземлек бирсен туганнарына, хатынына, балаларына. Якшы кеше

  • Анонимно
    27.03.2020 22:08

    Урыны оҗмахта булсын. Татар халкының БӨЕК ШАГЫЙРЕ! Татар халкының БӨЕК УЛЫ!

  • Анонимно
    27.03.2020 22:09

    Татар халкының БӨЕК ШАГЫЙРЕ! Урыны оҗмахта булсын!

  • Анонимно
    27.03.2020 22:11

    Нигә инде, Роберт абый,
    Безне ташлап киттең син?
    Сине яраткан жаннарны
    Нигә ятим иттең син?

    Шигырьләрең шундый матур,
    Йөрәккә ятыш иде,
    Жанга рәхәт, күңелгә наз,
    Матурлык өсти иде...

    Укып синең юлларыңны
    Көлә дә, елый идек.
    Син бер китеп барырсың, дип
    Уйлый да белми идек.

    Бик аяныч, яратканны
    Сиңа әйтә алмадык,
    Синсез донья бушап калды,
    Бүген шуны аңладык.

    Күңел үксеп елый хәзер,
    Йөрәк тә сызлап әрни,
    Нигә икән шундый затлар
    Доньяга мәңге килми!?

    Гафу ит син, Роберт абый,
    Безне моңсыз булганга,
    Исән чакта сөюләрне
    Сиңа аңлатмаганга...

    Урыннарың ожмахларда,
    Гүрләрең якты булсын,
    Синең язган шигырьләрдән
    Күңелгә нурлар тулсын.

    Булсаң да син бөек шагыйрь,
    Гади булып калалдың,
    Шуңа безнең йөрәкләрдә
    Мәңгелек урын алдың!..

    Атнабайның дәвамы, дип
    Сине ярата идек,
    Кемнәр хәзер шигырь языр
    Синең дәвамың кебек...


    Синең кебек матур итеп
    Языр өчен – кирәк уш,
    Ничек яшәргә соң безгә,
    Күңел китек, күңел буш...

  • Анонимно
    27.03.2020 23:11

    Яшэ жирдэ эз калдырып...
    Эзлэрен суынмасын....

  • Анонимно
    27.03.2020 23:20

    Якшы кеше иде. Аллахнен рэхмэтендэ булсын. Абыем.

  • Анонимно
    28.03.2020 06:29

    Татар халкының иң талантлы уллары арабыздан китеп бара, бик аяныч, авыр туфрагы җиңел булсын! Изге айда, изге көнне бакыйлыкка күчү - олы бәхет ! Роберт абый кебек саф, чиста күңелле кешеләр генә тия мондый бәхет.

  • Анонимно
    29.03.2020 11:15

    И, Аллам! Ышанып та булмый. Бик авыр кайгы татар, башкорт халкы очен! Безнен яраткан Роберт абыебыз шулай иртэ китеп барды... Урыны ожмахта булсын, авыр туфраклары жинел булсын, мэрхумнен! Елап язып утырам... Бик зур югалту...

  • Анонимно
    30.03.2020 09:41

    Кайларга куяем кайгымны... уземне...
    Жанымнын тагын бер тамыры озелде.

    Коземне, язымны озатыйм кем белэн,
    Шагыйрнен йорэген, эйтегез, ни телэ?
    Йорэктэ ни кадэр жэрэхэт булырын,
    Кунелгэ никадэр мэхэббэт сыярын
    Эйтегез, кем белэ...
    Кирэкми, эйтмэгез...

    Артында сойлэну куп булды болай да,
    Буген бит алдында эйтергэ кулай да,
    Дэшмэгез, шулай да...
    Йокласын тынычлап.
    Эйтэсен эйтте бит: кирэктэ баллап та,
    Кирэктэ-борычлап...

    Сойлэудэн кунелдэ жэрэхэт тозэлми,
    Шуна да йорэгем эрнугэ тузэлмим.
    Артыннан баргандай хис итэм уземне.
    Эммэ бу- тик минем йорэкнен эрнуе.
    Мин эйттем бары тик уземнен суземне-
    Жанымнын тагын бер тамыры озелде.

    Равиль Насибуллин
    Уфа

  • Анонимно
    31.03.2020 06:19

    Живу далеко в Сибири, но интересовалась творчеством Рберта Миннулина. Очень жаль, неожиданно( я не знала о его болезни).Много раз слушала его выступления и восхищалась , как красиво . правильно говорил на нашем языке. К сожалению мы , кто живёт далеко от своей Родины, владеем бытовым языком, а его я слушала и пыталась учиться у него говорить правильно. глубоко скорблю, невосполнимая утрата для моего народа.